Csendes egyedüllét

Ha pittyen a telefon, sokunk számára elképzelhetetlen, hogy ne nézzük meg.
Egy kutatás szerint a felnőtt lakosság 56 százaléka úgy érzi, hogy lemarad valami fontosról, ha nincs folyamatos kapcsolata a világhálóval. Bizonyos esetekben még elvonási tünetek is jelentkezhetnek, ha érzékelik, hogy nincs internet-összeköttetésük.
Mikor volt olyan nap, amikor okos telefon, GPS, zenelejátszó, számítógép, laptop, stb. nélkül telt el egy napja? Ujjaink segítségével mesteri szintre emeltük a figyelem elterelését. Szinte magánéletünket is a világhálón éljük, miközben nem vesszük észre, milyen értékes is lenne a barátainkkal, szeretteinkkel – vagy saját magunkkal – töltött idő.
Ön is ismer olyan embert, aki bekapcsolja a tv-t, rádiót, amint hazaér, csak hogy szóljon valami? Kutatások szerint öt perc csend után a legtöbben kényelmetlenül kezdik érezni magukat. Ha sokáig csendben vagyunk, akkor elkezdünk gondolkodni, és nem biztos, hogy ezek a gondolatok tetszeni fognak nekünk. Ez magyarázat lehet arra, miért menekülnek előle oly sokan.
Ha nem vonják el figyelmünket, jobban megérthetjük saját magunkat, vágyainkat és céljainkat. Tisztábban láthatjuk saját értékrendünket, vagyis javul az önismeretünk. Kutatások bizonyítják, hogy az egyedüllét segíthet, hogy empatikusabbak legyünk másokkal szemben.
Az okostelefonok világában állandó ingerek érnek bennünket, folyamatosan „kapcsolatban” vagyunk. Nem csoda, hogy nehezebben tudunk koncentrálni és hamarabb elfáradunk. A feladataink ellátásában és a tanulásban is hatékonyabbak lehetünk, ha nincs, ami eltereli a figyelmünket.