Érdekességek az álmokról

Az álmok mindig is foglalkoztatták az embereket.
Már a korai civilizáció idején is fogadtak fel álomfejtőket, ők kísérték hódító hadjárataikra a királyokat. Mindig is nagy jelentőséget tulajdonítottak az álmoknak, régen az istenek üzeneteinek gondolták.
Manapság az álom folyamatát számos tudományág vizsgálja, de mindig újabb meghökkentő értelmezések és magyarázatok látnak napvilágot. Minden ember álmodik, de ébredés után 10 perccel már a 90%-át elfelejti. Egy átlagos nyolc órás alvás során, két órát is álmodunk, ám nem összefüggően, hanem ciklikusan. Akkor emlékszünk rá tisztán, ha még a REM-fázisban felébredünk, mert az alvásnak ebben a szakaszában jelenik meg a legtöbb álomkép.
Érdekes tény, hogy az emberek 12%-a álmodik fekete-fehérben. Az 1960-as évek előtt még kevesebben álmodtak színekkel. A tudósok ezt a színes TV-k megjelenésével magyarázzák. Máig ismeretlen, hogy a színes vagy a fekete-fehér álmok mennyiben befolyásolják az álmainkat.
A nemek közötti különbség az álmokban is megfigyelhető. A nők álmaiban általában egyenlő elosztásban vannak jelen a nemek, míg a férfiak nagyrészt férfiakkal álmodnak gyakrabban. Ez betudható annak, hogy a férfiak álmában sokkal több agresszív indulat fedezhető fel. Az is bizonyított tény, hogy a nők a terhességi időszak alatt sokkal élénkebb, mozgalmasabb álmokat látnak.
Meglepő tény, de a vak emberek is álmodnak. Akik eleve vakon születtek a többi érzékszervük segítségével, illatokkal, hangokkal, érzésekkel álmodnak. Akik később veszítették el a látásukat ugyanúgy képekben álmodnak, mint látó társaik.