Gyakori éjszakai felébredés
Egy rossz éjszakai alvás után nem valószínű, hogy reggel a legjobb hangulatban ébredünk. A Sleep című folyóiratban megjelent publikáció szerint a rosszkedv sokkal inkább a minőségi alvás hiányával, mintsem az alvás mennyiségével hozható összefüggésbe.
Azoknak az embereknek, akik három egymást követő éjszaka gyakran felébredtek, sokkal rosszabb volt a hangulatuk, mint azoknak, akik kevesebbet aludtak, de megszakítás nélkül. A John Hopkins Egyetem kutatóorvosai nők és férfiak alvási szokásait vizsgálták. A kutatásban résztvevőknek három napot és éjszakát kellett egy alváslaborban eltölteniük. A szakemberek alvás előtt egy hangulatfelmérő tesztet töltettek ki a résztvevőkkel, akiknek ezután az alvásuk minden egyes mozzanatát figyelemmel kísérték.
Az önkéntesek egyharmadát alvás közben véletlenszerű időközönként felébresztették, egyharmadukat később hagyták csak elaludni, viszont nem zavarták meg álmukat. A kontrollcsoportként szolgáló harmadot pedig egyszerűen csak hagyták nyugodtan aludni. A kutatás eredményei azt bizonyították, hogy az első és a második csoport tagjai hangulata már az első éjszaka után romlani kezdett. A második éjszakát követően a keveset, de zavartalanul alvó csoport tagjainak hangulata nem romlott tovább, miközben a rendszeresen felébresztett emberek hangulatszintje folyamatosan súlyosbodott.
A kutatócsoport véleménye szerint az eredmények segíthetnek magyarázatot adni arra, hogy a krónikus álmatlanságban szenvedők körében miért alakulhat ki depresszió. Sok álmatlanságban szenvedő ember csak rövid szakaszokban alszik az éjszaka során, és nincs is tapasztalatuk arról, hogy milyen a pihentető alvás. El lehet képzelni, hogy milyen megterhelő lehet a krónikus alvászavarral élő emberek számára, hogy mindig csak megszakításokkal alszanak, és sosem tudnak igazán mélyen aludni.