Miért tör ránk az őszi fáradtság?
Teljesen természetes jelenség, de tehetünk ellene!
Mi az oka?
Az őszi fáradtság egyik felelőse a tobozmirigy, biológiai óránk karmestere. Ez a szerv irányítja napi ritmusunkat az evéstől az alvásig, a hangulatváltozástól az immunrendszer megfelelő állapotáig. Ősszel elindul a nappalok rövidülése, a napfényes órák száma csökken, mely a tobozmirigyben fokozza a melatonin termelést, ami összességében növelné az alvással, pihenéssel eltöltött órákat.
Ezzel szemben mi ugyanúgy pörgünk, dolgozunk, csúcsra járatnánk magunkat az őszi-téli periódusban, de a belső hang, figyelmeztető jeleket küld fáradtság, hangulatingadozással. Az okok között találhatjuk a D vitaminhiányt, mely szintén hozzájárul a fenti panaszokhoz. Az őszi-téli periódusra való átállás a hormonrendszerük egyik tengelyét adó pajzsmirigynek is többlet feladatot jelent, esetenként kialakul a pajzsmirigy alulműködés, erre is érdemes gondolnunk, ha kórósnak érezzük a levertséget.
Mit tehetünk ellene?
- Sok gyümölcs: a vitaminok hosszú távon, a fruktóz pedig azonnal segít
- Friss levegő és sport
- D-vitamin, B1, B6 és Folsav
- Sok folyadék
- És persze rendszeres, pihentető alvás. Minden nap azonos időben feküdjünk le, ágyneműnk pedig legyen szobánk hőmérsékletéhez igazítva. A billerbeck paplanok közül a melegségi pontok figyelembe vételével egyszerűen ki tudjuk választani a számunkra megfelelőt.