Pihentető téli éjszakák

Míg száz évvel ezelőtt sok házban nem is fűtötték külön azt a helyiséget, ahol aludtak - csupán meleg dunyhával védekeztek a hideg ellen -, ma a legtöbben ragaszkodnak ahhoz, hogy a hálószoba hőmérséklete is magas legyen télen.
Sokunknak csábítóan hangzik, hogy egy hideg téli estén feltekerjük a fűtést és úgy bújjunk be a paplan alá. Nem is gondolnánk de a magas hálószobai hőmérséklet nem tesz jót a szervezetnek.
A tartós meleg csökkenti a szervezet ellenálló képességét - különösen akkor, ha egyébként is kevés időt töltünk a szabadban. Miközben alszunk, testhőmérsékletünk alkalmazkodik a szobáéhoz és a hűvösebb levegő kedvezőbb a mélyebb szundításhoz.
Éjszakára jobb nem feltekerni a termosztátot, alváshoz elegendő a 18-21°C is. Figyeljünk rá, hogy a hálószoba hőmérséklete legyen a lakásban a legalacsonyabb - ugyanakkor fontos, hogy túl nagy hőmérséklet-különbség ne legyen a különböző életterek között, hiszen az megviselheti a szervezetet. Ha valaki fázós, inkább vastag toll- vagy gyapjútakaróval igyekezzen elérni a megfelelő komfortérzetet. A túl meleg hálószoba felületes alváshoz vezet, nehezebben merülünk álomba és az éjszakai mikro ébredések száma is növekszik.
Már napközben is tehetünk azért, hogy az éjszaka során nyugodtan aludhassunk. Télen sokkal több napfényt igénylünk, mint máskor. Ha nem kapunk elegendő napfényt alvási problémáink is adódhatnak. Ha a testünk nem jut elegendő fényhez, akkor úgy fogja érezni nappal, hogy alvásidő van, este pedig nem fog tudni pihenni, mert gyakorlatilag már napközben is félálomban tengődött.
Azt javasoljuk, hogy amikor az időjárás engedi, minél gyakrabban menjen ki a napfényre. Amennyiben erre nincs lehetőség, akkor próbáljon az ablakok mellé helyezkedni, hogy minél több fény jusson Önhöz. Az este folyamán viszont próbálja minimalizálni a mesterséges fényforrásokat, annak érdekében, hogy immunrendszer ki tudja magát pihenni, Önnel együtt!
Valószínű, hogy ezeken a hideg, sivár és borongós téli napokon sokan csak átzökkennek. Vannak, akik átalusszák a téli hétvégéket, hogy ne kelljen látniuk a kinti szürkeséget, ez azonban könnyen felboríthatja az alvási szokásaikat. Szervezetük gyorsan átáll a hosszabb alvási ciklusokra és a hétköznapokon is csak később jön majd álom a szemükre.