Így aludtunk régen, és így alszunk most

Ugyanolyan figyelmet és fáradozást kell szentelnünk hálószobánk kialakítására, mint egész otthonunk berendezésére. Egy hely, ahol életed harmadrészét töltöd, ahol fizikailag és lelkileg kikapcsolódsz, ott hatalmas jelentőséggel bír a megfelelő atmoszféra.
Az alváskultúra az elmúlt évtizedekben pozitív változást hozott. A régi, dohos, nehéz ágyakat felváltották annak könnyebb kárpitozott gyermekei. Tágasabb ablakok segítik a megfelelő fénymennyiség és a friss levegő beáramlását. Modern bútorok, könnyed, ún. ,,lábbarát" szőnyegek teszik otthonosabbá és hangulatosabbá szobánkat.
Dunyha vagy paplan?
A takarózás terén is teljesen átalakultak a szokások. A nyolcvanas években halomszámra épültek a lakótelepek fővárosunkban. A vidékről betelepültek hozták magukkal a nagy, nehéz dunyhákat. Ámde a kisebb panelekben már nem tudták hová tenni, és egyébként is nagyon melegnek bizonyultak. Ráadásul a tollak folyton ,,elmásztak", a paplan hol felül lett üres, hol pedig alul. Ezeket a méretes dunyhákat felváltották a könnyed, kazettás paplanok, melyeknek már sokkal jobb a hőszabályozása, nem beszélve arról, hogy nem kell a tollak ,,vándorlásától" tartanunk.
Hogyan változott a fekvőhely?
Kezdetekben az emberek a hideg, kemény földön aludtak. Később rájöttek, hogy kényelmesebb, ha maguk alá tesznek szalmát, vagy gallyakat. Az első matrackezdemény azonban állati bőrből és különböző textíliák kombinációjából készült.
Az ipari forradalom korszakában a pamut, állati szőr vagy toll és pehely töltetű matracok jelentették a modern fekvőhelyet. Sajnos ez is megbukott, mert még az újak közt is sok féreg-fertőzött darabot találtak. Egyenes út vezetett a további fejlődéshez. Megszülettek a rugós matracok, majd zsákrugós, tasakrugós, zónás matracok, melyek már tökéletesebb formakövetéssel, és alátámasztással rendelkeznek. A kínálat azonban végtelen. Aludhatsz hason vagy háton, ma már mindenki megtalálja a számára megfelelőt.