Alvás 60 éves kor felett
Korunk előrehaladtával alvási szokásaink is megváltoznak. Csecsemőkorunkban még napi 18-22 órát is képesek voltunk szundikálni, azonban időskorban ez akár 5-6 órára is redukálódhat.
Miért csökkenek ilyen drasztikusan a számok? Összetett problémákkal kell megküzdenünk idővel. A 65 év feletti felnőtt férfiak 13%-ának, míg a nők 36%-ának több mint 30 percre van szüksége, hogy álomba szenderüljön. Az idősebb emberek már nem alszanak olyan mélyen és többször is felébrednek az éjszaka folyamán. Ez azért következik be, mert könnyebben elszundikálnak napközben is.
Ha más okokat keresünk, akkor a melatonin mennyisége is szóba jöhet. Időskorban szervezetünk már kevesebbet termel és raktároz belőle, ami pedig az alapja az alvásnak. Emellett beszélhetünk még az öregkorral járó pszichológiai és egészségügyi problémákkal is, melyek ugyancsak nagymértékben hozzájárulnak ahhoz, hogy kialakuljon az insomnia. Ez egy ördögi kör, hiszen a nem megfelelő alvás pedig betegségekhez vezet, mégpedig memória-, vagy figyelemzavarhoz,depresszióhoz, stb.
Mit tehetünk a jobb alvás érdekében?
60 éves kor felett már különös gondot kell fordítanunk saját magunkra. Kérjük meg orvosunkat, hogy ellenőrizze gyógyszereinket. Ha túl hosszú ideig okoz kialvatlanságot, akkor valószínű váltani kell. Igyekezzünk minél több időt tölteni a friss levegőn, mozogjunk, bátran éljünk társasági életet.