Az álmatlanság lelki okai
A fiatalabb generációval szemben az idősebbeknek jóval kevesebb alvásra van szükségük, ezt jól mutatja, hogy 70 éves kor felett öt-hat órára csökken az átlagos alvásidő. Ennek eredményeképpen az idősebbek éjszakánként, akár rendszeresen is felébredhetnek.
Sokak közérzetét zavarja, hogy kevesebb alvásigényük miatt már kora reggel ébrednek, amikor a nap még el sem kezdődött. Ezen gyakran segít egy kiadós esti séta, kutyasétáltatás vagy akár meditációval egybekötött zenehallgatás.
Az elalvással és az éjszaka átalvásával kapcsolatos nehézségek a nőknél kétszer olyan gyakran fordulnak elő, mint a férfiaknál, azonban vannak olyan tényezők, amelyek nemtől, kortól függetlenül álmatlan éjszakákhoz vezethetnek:
Az emberek többségének olyan stresszesek a napjai, hogy már nem képesek ellazultan nyugovóra térni. A napközben érzett nyomás este is rájuk nehezül, mert úgy érzik maradtak elintézetlen feladatik vagy nem tudták megoldani gondjaikat. A holnaptól való félelem érzése és testi tünetei megakadályozhatják az ellazulást, ami az elalvás egyik elengedhetetlen feltétele. Idővel már a hálószobába való belépés is nyugtalanságot, idegességet, szorongást és teljesítménykényszert válthat ki az érintettből.
Az altatószerek korántsem eredményeznek pihentető alvást, ám néha mégis szükség lehet rájuk, például földrajzi időeltolódás miatt, hosszabb repülőút vagy hirtelen megterhelés (operáció) után. Szedésüket ilyen esetben is célszerű a lehető legrövidebb időre korlátozni.