Létezik olyan, hogy félálom?
Biztosan Ön is gyakran használja azt a kifejezést, hogy félálom: ,,Sajnos nem tudom, hogy miről beszélgettünk, mert már félálomban voltam". Vajon jól használja a kifejezést? Tudja mi történik ilyenkor? Ezt a jelenséget nevezzük first night effect-nek.
Valóban létezik a jelenség. Amikor félálomban vagy általában fáradtnak, kimerültnek érzed magad, de bizonyos külső tényezők megakadályoznak abban, hogy elaludj. Amikor a tested már alszik, de az agyad tudja, hogy még nem aludhatsz. Biztosan előfordult már veletek, hogy majdnem álomba zuhantatok a buszon hazafelé menet a munkából.
A félálom fogalom felfedezése- Na de hogyan?
A Brown Egyetem kutatói vizsgálatokat végeztek. Kiderült, hogy félálomban a bal agyféltekénk sokkal aktívabb, mint a jobb, tehát az agyunk nincs összhangban egymással. A kísérleti alanyok jobb fülébe juttattak hangokat, ezzel próbálták stimulálni a bal agyféltekét. Az alanyok többször felébredtek, mint amikor ugyanezt a stimulációt a bal fülükön keresztül végezték.
Érdekes végeredményre jutottak a kutatók a kísérlet végrehajtása során!
Az agyfélteke mélyalvás esetén nagyon aktív. Azonban a második és harmadik napon, - mikor próbálták újraismételni a kísérleteket - arra a felfedezésre jutottak a kutatók, hogy már nem voltak képesek olyan erős mértékben kontrollálni a bal agyféltekét, mint első alkalommal. Az első alkalommal az agy sokkal éberebb volt. Feltételezzük azért, hogy veszély esetén meg tudjuk védeni magunkat.
►Érdekesség! A delfinek képesek irányítani az agyféltekéjüket. Ha úgy van kedvük, akkor leállítják az egyik agyféltekéjüket, így mély álomba zuhannak.