Az alvás minősége nem csupán azon múlik, hogy mennyi időt töltünk az ágyban, a megfelelő alvási pozíció is kulcsfontosságú az egészségünk megőrzéséhez, hatással van testünk minden részére: a gerincre, a légzésre, az emésztésre, sőt még a bőrre is. Sokan nem gondolnák, de ha nem megfelelő alvási pozícióban alszunk, az hosszú távon komoly következményekkel járhat az egészségünkre nézve.
Most nézzük meg a leggyakoribb alvási pozíciókat, illetve azok előnyeit és hátrányait!
1. Háton alvás
A háton alvás az egyik legelterjedtebb és leginkább ajánlott pozíció, ha az egészséget nézzük. Ennek a póznak az előnye, hogy a gerincünk természetes vonalát megtartja, ami csökkenti a nyaki és hátfájdalmakat. A fej, a nyak és a hát egy vonalban helyezkedik el, így elkerülhetjük a hosszú távú fájdalmakat és a testhelyzetből adódó problémákat, viszont ehhez elengedhetetlen egy megfelelő alátámasztást biztosító, lehetőleg anatómiai párna! A háton alvásnak az a különleges előnye is van, hogy a térdeink alá helyezett párnával még jobb alátámasztást biztosíthatunk a gerincünknek. Bónuszpont, hogy az arcunk nincs folyamatos nyomás alatt, így segíthet megelőzni a ráncokat is.
Bizonyos esetben azért a háton alvásnak is akadnak negatív következményei. Ilyen például a horkolás, amely abban az esetben, ha állandó és hangos nem csak a partnerünk alvását zavarhatja meg, de komoly egészségügyi problémára is felhívhatja a figyelmet! A horkolás gyakran összefüggésben áll az alvási apnoéval, amely során alvás közben hosszabb-rövidebb időre megáll a légzés. Ezt a csendes időszakot hirtelen, erőteljes horkantás szakítja meg, ahogy a légzés újraindul. Az oxigénhiányos állapotok egy éjszaka alatt többször is előfordulnak, ami másnap fáradtságot, kialvatlanságot, koncentrációs problémákat és csökkent teljesítőképességet eredményezhet a betegek számára.
2. Oldalt alvás
Az oldalt alvás az egyik legnépszerűbb és legkényelmesebb testhelyzet. Az oldalfekvés a legjobb pozíció a légzéshez, kevesebb eséllyel vezet horkoláshoz, mint a háton alvás, és segíthet elkerülni az alvási apnoe tüneteit. Emellett a gyomor és a bélrendszer működését is támogathatja, különösen, ha a bal oldalunkon alszunk. A bal oldalon fekve javulhat a nyirokkeringés, ami segíthet a méregtelenítésben, és csökkentheti a gyomorégést is, tehát a refluxos betegek számára ez kifejezetten ajánlott alvási pozíció. A terhes nők számára is ez az ideális pozíció, mivel javítja a vérkeringést.
A hátránya viszont, hogy az oldalt alvás hosszú távon a vállakat és a csípőt túlterhelheti, és fájdalmat okozhat, ezért javasolt a hát és csípő terhelését egy térdeink közé helyezett párnával enyhíteni. A bőrünkre sincs kedvező hatással, hiszen az arcunk folyamatosan érintkezik a párnával, ami ráncokhoz és bőrmegereszkedéshez vezethet.
3. Hason alvás
A hason alvás előnye, hogy a légutak tisztábbak maradnak, mivel a nyelv nem zárja el a légutakat, emiatt sokan választják ezt a pozíciót, akik hajlamosak a horkolásra. Azonban a hason alvás az egyik legrosszabb választás, ha hosszú távú gerinc- és nyakproblémákat szeretnénk elkerülni. A hason fekvés ugyanis nagyon megterheli a gerincet, mivel a nyak és a hát alsó része gyakran természetellenes pozícióba kerül, ami fájdalmat és merevséget okozhat. Ráadásul az arcunk folyamatosan a párnával érintkezik, ami ráncokat, pattanásokat és bőrirritációkat idézhet elő.
Melyik a legjobb pozíció?
Bár nincs egyetlen tökéletes alvási pozíció, az oldalt alvás, különösen a bal oldalunkon, tűnik a legideálisabbnak, mivel számos egészségügyi előnnyel jár. Segít a gerinc megfelelő alátámasztásában, csökkenti a horkolást, és javítja az emésztést. Ha mégis hajlamosak vagyunk hát- vagy nyakfájdalomra, próbáljuk meg egy párnával alátámasztani a térdünket, hogy elkerüljük a kellemetlen következményeket.
Fontos azonban, hogy mindenkinek meg kell találnia a számára legmegfelelőbb és legkényelmesebb pozíciót. Ha valaki egy bizonyos pozícióban alszik, és azt kényelmesnek érzi, megtarthatja, de mindig figyeljünk arra, hogy a testünk hogyan reagál, és ha szükséges, módosítsunk, illetve fontos, hogy körültekintően, az alvási pozíciónknak megfelelően válasszuk ki azokat az alvástermékeket, amelyek a testünk megfelelő alátámasztását hivatottak biztosítani.
Speciális és anatómiai párnáink az egészséges alvás tökéletes kiegészítői.
NDR rugós, Tasakrugós és Habmagos Billerbeck matracok a legmegfelelőbb alátámasztásért és széles Topper választék a kényelemért!