Itt a csirág-szezon!

Mi is az a csirág? Ezt a liliom-féle konyhanövényt már az ókorban is ismerték gyógyításra is használták. Majd a rómaiaknak köszönhetően terjedt el az Alpokon túl is. Hazánkban termeszteni a XVI. századtól kezdték el, azóta is nagy népszerűségnek örvend. A hagyományos vélekedés szerint leginkább húsvét és pünkösd között érdemes fogyasztani.
A csirág nem más, mint a kora nyári időszak egyik közkedvelt zöldsége a spárga régi magyar neve. (a spárga, aszparágusz növényt – amit virágkötéskor is használnak – magyarul „nyúlárnyék”-nak is nevezik.)
A XIX. századi szakácskönyvekben, valamint Kazinczynál, Jókainál és Mikszáthnál is a csirág megnevezést láthatjuk. Leginkább levest, húsok mellé köreteket készítettek belőle egykoron és ma is. C-vitaminban gazdag növény, immunrendszerünk védelmére is ajánlott. A spárga végét érdemes nem vágni, hanem visszatörni, mert ott fog eltörni, ahol már nem szálkás. (A lehámozott héjat és az aljakat főzzük ki, majd a főzőlevet akár fel is használhatjuk például rizottó készítéséhez.) Ha a szedéstől 24 órán belül asztalra kerül a spárga, akkor ne süssük vagy főzzük meg: a legjobb nyersen, saláta formájában tálalva.
A csirág sajátos ízvilága érdekes ételpárosításokra is bátorít. Kóstoljuk össze málnával, frissen törött borssal (sic!) meghintett szamócával, mogyoróvajjal, őrölt kávéval, vagy füstölt sonkával, buggyantott tojással!