Túl sok alvás is árthat az egészségnek

Alvászavarok?
Azt már tudjuk, hogy életünk egyharmadát alvással töltjük. Alvás után sokkal energikusabbak vagyunk és a hangulatunkat is befolyásolja. Ez a tevékenység ugyanúgy elengedhetetlen, mint az evés vagy az ivás, azonban minden embernek más az alvásigénye.
Elsősorban a genetikai állományunk határozza meg, hogy hány óra alvásra van szükségünk, de függ az életmódunktól, az életkorunktól és az egészségi állapotunktól is.
Többé-kevésbé mindenki tisztában van azzal, hogy mennyi a normális alvásigénye. Azonban, ha hirtelen megnő vagy csökken ez a mennyiség, akkor nem árt utánanézni, hogy mi lehet az oka. A kevés alvás negatív következményeiről jóval több információ áll a rendelkezésünkre. Több kutatás is bizonyította már, hogy memória- és koncentrációs problémákat okoz, illetve növeli a cukorbetegség és szívproblémák kialakulásának lehetőségét. Arról azonban kevesebbet lehetett tudni, hogy a túl sok alvás milyen következményekkel járhat.
Egy új tanulmány összefüggésbe hozta az agyvérzés megnövekedett kockázatát a túl sok alvással. A felnőtt korosztálynak átlagosan 7-9 óra alvásra van szüksége. A kutatás során kilencezer embert vizsgáltak, majdnem tíz éven keresztül. Azok a személyek, akik napi 8 óránál többet aludtak majdnem 50%-kal növekedett meg az agyvérzés, más néven stroke kialakulásának esélye. Azoknál pedig, akik a vizsgálat ideje alatt változtatták meg az alvási szokásaikat, és 6-8 óra helyett rendszeresen 8 óránál többet aludtak, négyszeresére nőtt az agyvérzés bekövetkeztének a veszélye.
A vizsgálatban résztvevő tudósok még nem tudják, hogy pontosan milyen összefüggés van a „hosszú alvás” a stroke megnövekedett kockázata között. Nem bizonyított, hogy a túl sok alvás okozza az agyvérzést, vagy csak a következménye. Lehetséges, hogy a megváltozott alvási szokások éppen az agyvérzés előzetes intő jelei. A megnövekedett alvásigény az agyi véráram megváltozását is jelezheti, azonban ezek csupán feltételezések; a pontos biológiai magyarázat egyelőre várat magára.